Zasílat nabídky

Pošlete nám Váš životopis

Tímto uděluji souhlas společnosti Jobs Contact Consulting, s.r.o., se sídlem v Brně, Slovákova 354/5, IČ:03055396 se shromážděním, zpracováním a uchováním osobních údajů o mé osobě dle zákona č. 110/2019 Sb., o ochraně osobních údajů v platném znění, za účelem prezentace potenciálním zaměstnavatelům a zprostředkování zaměstnání. Osobními údaji jsou v tomto případě zejména jméno a příjmení, datum a místo narození, bydliště, údaje o vzdělání, praxi, dovednostech apod. záležitostech uvedených v životopisu.

Michaelova cesta k IT

Zeptali jsme Michaela, který přes nás našel novou práci Javascript developera, na jeho cestu k IT. Tento mladý rodák z Moravy se před půl rokem rozhodl splnit si svůj profesní sen a oslovil nás, abychom mu s jeho realizací pomohli. Michael sice neměl vysokou školu, ani příliš mnoho zkušeností v oboru, zato jde o ukázkového samouka se zápalem a nadšením pro věc. Jak se k IT nakonec Michael dostal, podle čeho si vybíral zaměření a co ho na jeho práci baví nejvíc? Inspirujte se naším dnešním příběhem.


Není lepší pracovní prostředí než v IT

Jak jste se k IT dostal? Kdy Vás vlastně poprvé napadlo stát se ajťákem?

Už jsem to v minulosti zvažoval mockrát a programování mě dost zajímalo. Ze začátku mě to učení úplně nebavilo, protože programování je spíše nástroj a zábava je s ním něco budovat, než ho zkoumat.

Nechal jsem toho, protože jsem si myslel, že o to nikdo v okolí nestojí. Změna však nastala, když jsem začal komunikovat s Vaším konzultantem ohledně situace na trhu práce. Dost mi v tomto otevřel oči. Nakonec bylo IT jasnou volbou.

Podle čeho jste si vybral své zaměření? Co rozhodlo, jestli z Vás bude tester, admin nebo třeba vývojář?

Pokud chcete pracovat v IT bez školy, je nejjednodušší začít frontendem. Baví mě, když moje práce je hned vidět a rád si i s grafikou hraji. Taky se mi na vývojařině líbí, že jsem samostatný, nezávislý na druhých. Třeba administrátoři a testeři takový luxus nemají.

Já nemusím na nikoho čekat. Když jsem dobrý, úkol zvládnu rychle. Když se mi tolik nedaří, tak vím, že je na mně se to doučit. 

Co Vás na Vaší práci baví nejvíce?

Někdy se zaseknu u nějakého problému a nedokážu ho vyřešit hned. Dám si tedy pauzu a řešení mi prostě skočí do hlavy, aniž bych se musel snažit. Stává se to častěji, než bych čekat. Proto si dávám povinné pauzy, které jsou velmi produktivní a přitom příjemné.

Dávám si povinné pauzy během pracovního dne

Jak probíhá Váš běžný pracovní den?

Někdy začnu programovat hned jak vstanu, když mě v noci napadne něco nového, co chci vyzkoušet. Většinou ale začínám v 8 hodin. Pomalu se prokousávám stránkou, kterou mám vytvořit podle designu. Často se radím se zkušenějšími kolegy, jestli je moje řešení správné a optimální. Hotovou věc vyzkouším a většinou nefunguje (smích). Takže pak najdu a vyřeším bugy.

Hotový kód potom pošlu do code review a taky QA, aby zkontrolovali, jestli je tam všechno a funkční. Ve 12 hodin máme Scrum call, kde probíráme, co jsme udělali a co budeme dělat. Plánujeme například třítýdenní sprint.

Odhadujeme, kolik času nám co zabere. Odpoledne mám chvilku pauzu a pak zase pracuju, dokud mě to baví. Někdy skončím třeba v 15 hodin a pak k tomu sednu večer. Někdy si nadpracovávám čas o víkendu.

V IT je nejlepší platový růst, jaký se dá najít

Je něco, co byste poradil třeba kamarádovi, který přemýšlí o kariéře v IT?

Asi bych mu vyjmenoval důvody, proč ano. Není lepší pracovní prostředí než v IT. Obklopený super inteligentními lidmi, kteří mají jasný cíl. Všichni mají dost peněz - firmy, kolegové, ty - takže priority se posouvají jinam. Flexibilita, remote zaměstnání. Některé firmy ti dají nadupaný notebook, drahou kancelářskou židli a širokoúhlý monitor domů. V IT je nejlepší platový růst, jaký se dá najít. O tom tě ostatně přesvědčí i recruiteři z Jobs Contact, protože mají o mzdách komplexnější přehled. Navíc je v IT velmi malá konkurence, v ČR to bude pro programátory jen lepší a lepší.

Na druhou stranu, člověk se musí sám motivovat a přinutit k práci. Velká svoboda se dá lehko zneužít, občas je to logicky náročné, zvlášť ze začátku. Určitě to ber po malých krůčkách a věř, že cokoliv se naučíš, tak dřívě nebo později použiješ.

bar-logo