Vědci představili novou lithium-kovovou baterii s mimořádně vysokou energetickou hustotou. Při pokojové teplotě dosahuje více než 700 Wh/kg. I při extrémním chladu kolem −50 °C si dokáže udržet přibližně 400 Wh/kg. Klíčem k tomuto průlomu není nový materiál elektrod, ale přepracovaný elektrolyt. Právě tato kapalina umožňuje pohyb lithium iontů mezi elektrodami a výrazně ovlivňuje výkon baterie.

Výzkumníci se zaměřili na elektrolyt založený na fluorovaných uhlovodících. Ty mohou umožnit rychlejší pohyb iontů a lepší výkon při nízkých teplotách.
Nejlepších výsledků dosáhl elektrolyt založený na sloučenině 1,3 difluoropropan (DFP). Tento elektrolyt má nízkou viskozitu, vysokou stabilitu a dobrou vodivost i v extrémním chladu.
Baterie s tímto elektrolytem dosáhla účinnosti až 99,7 procenta při nabíjení a vybíjení. Energetická hustota přes 700 Wh/kg je výrazně vyšší než u dnešních lithium-iontových baterií.
Technologie by v budoucnu mohla zlepšit dojezd elektromobilů v chladných oblastech. Využití by mohla najít také v letectví, kosmickém průmyslu nebo velkých energetických úložištích.
Obraťte se na nás, pokud přemýšlíte o změně vaší současné práce. Buď nám zašlete životopis na email: dotaz@jobscontact.cz nebo nám zavolejte na tel.: +420 602 642 915. Aktuální příležitosti najdete na naší stránce Nabídky práce. A pokud hned teď nehledáte novou práci, ale chcete mít přehled o zajímavých příležitostech v oboru, nastavte zasílání nabídek práce do e-mailu.