Taky jste si všimli, kolik pozic se označuje nebo je pojmenováno jako „manažer“? Projektoví, produktoví či programoví manažeři jsou jen vrchol ledovce. K těmto rolím přičtěte spoustu team leaderů, vedoucí nebo ředitelů. Jak se v nich ale vyznat? V čem se role liší a jak se na některou z nich vypracovat? To a daleko víc se dočtete v našem článku.
Hlavní rozdíl je v tom, zda manažer vede lidi, nebo procesy. Tyto pojmy si pletou nejen uchazeči, ale i samotné firmy. Obecně se dá říci, že PMs role (Program, Product a Project manažeři), vedou spíše procesy. Jejich úkolem je dohlížet na to, aby vývoj produktu probíhal podle plánu a byl hotový včas. Pracují s rozpočty a pokud vedou tým, soustředí se hlavně na to, aby vše fungovalo plynule a bez zbytečných zádrhelů. Oproti tomu people manažeři, například team leadeři, mají za úkol řídit lidi v týmu a rozvíjet jejich dovednosti. Situaci komplikuje fakt, že se tyto pozice často jmenují stejně. A co je důležité, někdy role spojují prvky obou oblastí.
Pokud vás manažerské pracovní příležitosti zajímají, je dobré mít na paměti několik bodů. Předně platí přísloví „ševče, drž se svého kopyta“. Pokud jste specialistou ve strojírenství a máte zkušenosti s vedením velkých projektů stavby nových výrobních hal, daleko větší zájem o vás budou mít právě strojírenské společnosti. Když se rozhodnete změnit obor a ucházet se o pozici se stejným názvem třeba v oblasti IT, musíte počítat s tím, že budete muset slevit třeba ze svého platového očekávání. Stejné pravidlo platí i když budeme mluvit o konkrétních pracovních rolích. Pokud jsem zkušený projektový manažer, neznamená to nutně, že jsem vhodným kandidátem na team leadera nebo vedoucího SW vývoje a opačně.
Cesta vede skrz specializaci a vyzdvihnutí svých silných stránek. Ať už míříte do vedení z jiné pozice nebo chcete růst v manažerské roli, zaměřte se na to, co vám jde nejlépe. Manažerský životopis tak může hned na začátku obsahovat výčet největších úspěchů, kterých jste dosáhli. Zároveň je dobré i při výběru konkrétní pozice věnovat zvýšenou pozornost náplni práce. Úspěšnější budete pravděpodobně u těch zaměstnavatelů, kde se inzerovaná role co nejvíce překrývá s tou, na které jste působili doposud. Pokud se i tak ale rozhodnete pro změnu, snažte se sami najít co nejvíce průniků (hlavně ve zmíněné náplni práce a požadavcích) a vyzdvihněte je třeba v průvodním dopise.
• Projektový manažer |
• Technický leader HW vývoje |
• Manažer oddělení výrobní společnosti |
Obraťte se na nás, pokud přemýšlíte o změně vaší současné práce. Buď nám zašlete životopis na email: dotaz@jobscontact.cz nebo nám zavolejte na tel.: +420 602 642 915. Aktuální příležitosti najdete na naší stránce Nabídky práce. A pokud hned teď nehledáte novou práci, ale chcete mít přehled o zajímavých příležitostech v oboru, nastavte zasílání nabídek práce do e-mailu.